Na konci června vyjedou nové turistické autobusy
Od 29. června vyjíždí v Plzeňském kraji nově několik turistických autobusových spojů, některé pak nabízejí zcela nové možnosti dopravy do turisticky atraktivních lokalit.
U jednotlivých linek je vždy napsané základní spojení, další spoje si můžete vyhledat pomocí našeho vyhledávače: https://www.idpk.cz/cz/vyhledavac-spoju/
Plzeň – Sušice – Horská Kvilda – Kvilda
Autobus odjíždí denně od 29. června do 1. září z Terminálu Hlavní nádraží v 7:45. Jde o přímé rychlé spojení na Šumavu bez nutnosti přestupu! Autobus v Plzni staví kromě Terminálu ještě na Slovanech a v zastávce Rozcestí Černice.
denně |
Trasa |
Víkendy |
Pracovní dny |
7:45 |
Plzeň,Terminál Hlavní nádraží |
14:21 |
15:18 |
8:53 |
Plánice,nám. |
13:04 |
14:01 |
9:33 |
Sušice,nábřeží |
12:30 |
13:25 |
9:50 |
Rejštejn |
12:03 |
13:03 |
10:12 |
Horská Kvilda,u hotelu |
11:40 |
12:40 |
10:19 |
Kvilda,park. u Jezerní slatě |
11:34 |
12:34 |
10:23 |
Kvilda |
11:30 |
12:30 |
Zpět do Plzně se dá jet nejpozději v 17:55 autobusem z Kvildy do Sušice, na který navazuje vlak do stanice Horažďovice předměstí, kde se dá přestoupit na rychlík do Plzně s příjezdem v 21:56 na hlavní nádraží. Autobus ze Sušice jede ještě o víkendech v 16:25, do Plzně přijíždí před půl sedmou večer.
Na lince platí předplatné IDP a jízdenka Turista Plzeňskem. Ta platí i na lince 433570 Sušice – Kvilda. Upozorňujeme, že na linkách 440840 Špičák – Kvilda a 433710 Horská Kvilda – Bučina předplatné ani jízdenky Turista Plzeňskem neplatí, tyto linky objednává NP Šumava.
A co vše se dá cestou vidět?
Plánice
- Zámek Plánice
- Muzeum Františka Křižíka
Sušice
- Rozhledna Svatobor, vyhlídkové místo Stará Vodárna
- Kaple sv. Anděla Strážce
- Muzeum Šumavy
Dlouhá Ves
- Muzeum skla Annín (zastávka Dlouhá Ves, Annín, rozc.0.5)
- Muzeum na Mouřenci (zastávka Dlouhá Ves, Annín, rozc.0.5)
Horská Kvilda
- Zlatá stezka (možnost dostat se na Zhůří, po zelené a modré k Antýglu); zastávka Horská Kvilda, u hotelu
- Po modré možnost cesty na Zadov (zastávka Horská Kvilda, u Vydřího mostu)
Kvilda
- Jezerní slať (zastávka Kvilda,park. u Jezerní slatě)
- Rysí a jelení výběh (zastávka Kvilda,park. u Jezerní slatě)
- Expozice historie Kvildy a Bučiny
- cesta k pramenu Vltavy (po modré, Vltavská cesta)
- Bučina (bývalá ves, po modré a červené)
Plzeň – Dolní Bělá – Manětín
Autobus jezdí o víkendech od 29. června do 1. září, odjíždí z CAN v 9:00. Kromě tohoto spoje jezdí další autobus ráno v 7:05 z CAN, zpět jezdí spoje v 10:05, 13:32 (vždy o víkendech) a v 11:50 (pouze v letní sezóně).
Víkendy |
Víkendy |
Trasa |
Víkendy |
Víkendy |
7:05 |
9:00 |
Plzeň,CAN |
12:53 |
14:47 |
7:32 |
9:27 |
Horní Bříza |
12:28 |
14:20 |
7:48 |
9:43 |
Dolní Bělá |
12:10 |
13:59 |
8:08 |
10:03 |
Manětín,nám. |
11:50 |
13:32 |
Upozorňujeme, že na lince je uzavírka v Loze, do 30. 6. jsou časy po trase mírně upravené.
Na lince platí předplatné IDP a jízdenka Turista Plzeňskem.
Dolní Bělá
- Zřícenina hradu Dolní Bělá
- Naučná stezka Ludvíka Otčenáška do Plas (klášter, Centrum stavitelského dědictví, ZOO Plasy aj.)
Manětín
- Barokní zámek
- Po NS Mlýnská stezka do Nečtin (Regionální muzeum, zámecký park, zřícenina hradu Preitenstein)
- V Manětíně lze přestoupit na autobus do Rabštejna nad Střelou (odjezd z Manětína v 10:20)
Kralovice – Žihle – Manětín
Autobusy jezdí o víkendech od 29. června do 1. září, spoje v Žihli navazují na rychlíky Plzeň - Most. Bohužel, tuto sezónu je doprava na trase Plzeň – Žihle (- Most) vedena dle výlukového jízdního řádu.
Víkendy |
Víkendy |
Víkendy |
Trasa |
Víkendy |
Víkendy |
Víkendy |
8:30 |
12:30 |
16:30 |
Kralovice |
11:30 |
15:30 |
19:30 |
8:36 |
12:36 |
16:36 |
Kralovice,Mariánský Týnec |
11:27 |
15:27 |
19:27 |
8:54-9:06 |
12:54-13:06 |
16:54-17:06 |
Žihle,žel.st. |
10:49-11:06 |
14:49-15:06 |
18:49-19:06 |
9:20 |
13:20 |
17:20 |
Manětín,Rabštejn n. Střelou |
10:35 |
14:35 |
18:35 |
9:35 |
13:35 |
17:35 |
Manětín,nám. |
10:20 |
14:20 |
18:20 |
Na lince platí předplatné IDP a jízdenka Turista Plzeňskem.
Mariánská Týnice
- Muzeum a galerie severního Plzeňska (zastávka Kralovice, Mariánský Týnec)
Žihle
- viklany
- zřícenina zámku Nový dvůr (zastávka Žihle, Poustky)
Manětín
- historické městečko Rabštejn nad Střelou (zřícenina hradů, muzeum Rabštejna, unikátní historický most)
- Barokní zámek
- Po NS Mlýnská stezka do Nečtin (Regionální muzeum, zámecký park, zřícenina hradu Preitenstein)
Sušice – Hartmanice – Prášily – Železná Ruda
Na turisticky zajímavé trase se přidává jeden „polední“ pár spojů po celé délce trasy, spoj navazuje v Sušici na vlak od Horažďovic (resp. s přestupem od Plzně a Českých Budějovic).
Na lince platí předplatné IDP a jízdenka Turista Plzeňskem. Ta platí i na lince 433570 Sušice – Kvilda a 433700 Sušice-Prášily. Upozorňujeme, že na linkách 440840 Špičák – Kvilda a 433710 Horská Kvilda – Bučina předplatné ani jízdenky Turista Plzeňskem neplatí, tyto linky objednává NP Šumava.
Víkendy |
Trasa |
Víkendy |
13:05 |
Železná Ruda |
12:51 |
13:30 |
Prášily |
12:29 |
13:43 |
Hartmanice, Dobrá Voda |
12:18 |
13:47 |
Hartmanice |
12:14 |
14:10 |
Sušice,nábřeží |
11:53 |
14:15 |
Sušice,žel.st. |
11:45 |
Železná Ruda
- Muzeum historických motocyklů
- Muzeum Šumavy
- Řada naučných stezek a přírodních památek
Prášily
- Jezero Laka (po červené, NS Ždánidla)
- Po žluté do Srní
Hartmanice
- Synagoga
- Klostermanova cesta k Rejštejnu
- Muzeum Dr. Šimona Adlera (zastávka Hartmanice, Dobrá Voda)
Sušice
- Rozhledna Svatobor, vyhlídkové místo Stará Vodárna
- Kaple sv. Anděla Strážce
- Muzeum Šumavy
21. 8. 2019